Ma megmutatom, hogy kell felfúrni egy Ariston Velis-t a falra.

Szükségünk lesz egy vízmértékre, egy mérőszalagra.

Az Aristonhoz adott felfüggesztő készletre, ha ilyet nem kaptunk, akkor ez egy fischer dübel, kampós szeggel és kelleni fog egy fúrógép is.

Így néz ki az egységcsomag.

VDS 12x ez a megnevezése. És ez belül így néz ki. Különböző tiplikkel kapható. Ez egy jó fajta.

Jó, a legfontosabb, amivel kezdenünk kell, fekve fogjuk felszerelni ezt a készüléket, mérnünk kell egy távolságot.

Velis furattávolság mérése


Beakasztottam az alsó pontba, és megnézzük a felsőn, hogy mennyit mérünk. Nyilván lyukközepet célszerű nézni, de hogyha akár az alját, akár a tetejét mérem, mindkét oldalon, akkor az pont ugyanannyi. Tehát ez 69, mondjuk 4 tized milliméter. 69,5-re, hogyha tesszük a távolságot, az működni fog és jó lesz. Szerelési távolságként a saroktól, első akadálytól 50 centit el kell hagyni. Tehát a készüléknek ezen a ponton lehet a vége, innen 50 centire van a fal. Ennél lehet egy picit kevesebb, de hogyha a szakszerviz nem hajlandó hozzányúlni, és arra hivatkozik, hogy miért csak 20 centi van, akkor sajnos nekik van igazuk.

Meg lehet csinálni 20 centin egy karbantartást, de azért az nyilván nem ugyanolyan, mintha 50 centi van, amit előírnak. Tehát 50 centit el kell hagynunk. Nekünk itt most nagyobb helyünk van, nem pont ide szeretném rakni, úgyhogy ezen igazítunk, mindjárt kitaláljuk, hogy hogy legyen. Nagyjából tíz centire lóg lefele a velis az adott pontból, ahol föl fogjuk rakni. Miután van bőven helyünk, ezért ez nálunk 15 centi lesz. Szóval, a vízmértékünkön van lehetőség a méretskálát használni. Miután nem akarom a fél falat összefirkálni, ezért a 80 centinél rakok egy jelölést a vízmértékre, hogy nagyjából tudjam, hogy hova kell ezt rakni. Aztán beleüljünk egyenesbe, húzzuk egy vonalat, és utána mérek egy pontosat.

Ezt leellenőrzöm.

 

Velis felfúrás


Remek. Ezután szükségünk van egy méretes fúrógépre, és a végén egy 12-es furószárra, hiszen ugye itt a tipli zacskóján a tizenkettő X, ez egy méretjelölés is egyben, hogy tizenkettes, amit meg kell fúrnunk. Reméljük nem megy villanyvezeték, ebben a magasságban vízvezeték sem, és akkor készítünk két darab furatot.

Ellenőrizzük a futat mélységet, mert a rutin azt mondatja, hogy ez már jó. Jó is. Jöhet a következő.

Oké, elkészült a két furat.

Kibontjuk a felfogható szettet. Van benne kettő darab ilyen kampós szög. Jó, kibontva itt a két tipli. Ezeket belehelyezzük a furatokba.

Viccesen szokták mondani, hogy minden szerszám kalapács, de ha van egy kalapácsunk, akkor azzal azért egyszerűbb.

Oké.

Jön a két kampó.

Hát egy jó fal esetén ez egy jó fal volt, mert, tégla volt. Lehetett hallani, lehetett látni a színéből, ahogy kikotyogott. Nem tudjuk kézzel betekerni, éppen hogy csak. Jó, hát ezt bármilyen eszközzel, ami erre alkalmasnak tűnik, be lehet hajtani. Adott esetben egy 12-es villáskulcs, amit föl tudok rakni, és így be tudom tekerni. Amit ezekről tudni kell, nagyjából egy centit hagytam ki, tehát éppen mögé tudom rakni a kisujjamat. Ezek hosszúak. Valamilyen apropóból, vélhetően azért, mert talán ezt WC-tartályhoz találták ki annak idején. Hosszabbak ezek a kampók, mint ami az Aristonhoz kényelmes.

Felakasztás

Nehezebb fölakasztani, jobban meg kell dönteni, vagy egy kicsit ebbe a 45 fok irányába kell megtekerni, hiszen leugrani úgysem fog tudni. A készülék, amikor benne lesz az 50-80-100 liter víz, vagy hát annál kicsit nyilván kevesebb. Úgyhogy betekerjük, és vagy levágunk belőle, vagy pedig egy picit lehet, hogy küzdeni kell a berakással, felakasztással. Célszerű egyformán betekerni ezt a két kampót.

 Ha ezzel megvagyunk, akkor most az jön, hogy föl kell akasztani a készüléket. Ez nem egy emberes feladat, nem kivitelezhetetlen. Nem baj, ha van hozzá némi fizikai erőnlét, meg az ember mondjuk csinált már ilyet, hogy tudja, mit csináljon. Ettől függetlenül lehet vele bénázni, meglátjuk, hogy most nekem hogy sikerül. Ezt most egyedül fogom fölrakni. Két embernél nyilván sokkal könnyebb az, hogy látja az ember, hogy hova akasztja föl és mit csinál vele.

Szóval, ha már fönt van a falon. Így nagyjából.

Akkor, ha alá nézünk, látjuk, hogy hova kell akasztani?

A másik fele már fönt van.

Már majdnem kész

És most már ez a fele is. Jó, ilyenkor célszerű meggyőződni róla, hogy most ez tényleg fönt van-e és tényleg jó-e és nem fog-e leesni. Beakadtak-e a kampók, picit el lehet emelni, mögé lehet nézni, mögé lehet nyúlni, lehet érezni kézzel is, hogy minden rendben van vele. Itt könnyű helyzetben vagyunk, körbe lehet sétálni, tehát lehet látni, hogy jól is áll a készülék. Sikerült eltalálni. Néha előfordul, hogy tégla szélét fúrjuk meg, és egy picit följebb, egy picit lejjebb megy. Esztétikailag fontos sokszor, hogy jól nézzen ki, műszaki tekintetben, fél centi eltérés bármilyen irányba, az nem okoz problémát, tehát ez egy kicsit sem zavarja a készüléket. Fontos, hogy amikor fölkerül a falra, szembe állunk vele, kijelző a bal oldalon van. Csak így lehet fölszerelni ezt a készüléket. Nem lehet másik irányba dönteni, ez az egyetlen módja.

Állítva vagy így eldöntve, nem jöhetnek ki a csatlakozók a túlsó végén, ha úgy van fölrakva, akkor az úgy rossz. Jó, tehát itt látszik, hogy alul kék színű csatlakozás, fölül a piros, hiszen a fizikából megtanultuk, hogy a meleg az fölfele száll, ez a bojler működésére is igaz. A következő videóban rajzolok egy működési ábrát rá, hogy mégis hogy néz ki egy ilyen bojler, hogyan működik, hogy kerül a víz innen oda föl és hogy lesz ez közben meleg. A furat távolság, amitől följelölünk a falra. Egy 50 literes Velis 40,5 centi, egy 80-asnál  69,5 mint ahogy ez is volt, és hogyha a 100 literes a Velis akkor, ott 88 centi a furat távolság, de nyilván praktikus megmérni, és akkor remélhetőleg nem fordul elő olyan, hogy nem oda kerül az a lyuk. Hátha előfordul, akkor arrébb kell fúrni. Elérhetőség